Sat

Ztělesnění emocí, které nám ukazují, co vše bychom mohli mít, čeho bychom mohli dosáhnout, co nás naplňuje, a co by nás mohlo dělat v životě šťastnými.

Závist je jedna z lidských emocí, blízce propojená s bytostí Freyou. Dalo by se říct, že je to odvrácená strana touhy. Ačkoli je-li správně využita, žene nás, stejně jako touha, dál za svým snem a nutí nás neustat, dokud nedosáhneme svého cíle. Závist bývá odsuzována jako jeden z hříchů, protože kráčí ruku v ruce s žárlivostí a nenávistí. Chceme co má někdo jiný, někdy i za cenu zavrženíhodných činů. Závidíme-li však někomu něco a je to pro nás hnací motor toho dosáhnout, aniž bychom na této cestě ubližovali ostatním, je Sat velmi účinnou zbraní v boji o svůj sen.

Stín na duši nám může způsobovat absence něčeho, co by v nás zažehlo plamen, rozzářilo naše oči. Vždy je to něco, co nám někdy zkřížilo cestu, oslovilo nás. Aniž bychom si to i uvědomovali. Kdybychom se nikdy nesetkali se sluncem, nikdy o něm neslyšeli, nezatoužili bychom ani po jeho paprscích, a po prosluněných dnech. Ale pokud se tak stalo, nikdy bychom se nezbavili pocitu, že nám něco schází, při jeho absenci a nedostatku. I kdybychom se snažili sebevíce.

Pokud se objeví stín, je způsoben světlem. Jsme-li k němu otočeni zády, stín máme přímo před sebou. Pokud se otočíme za světlem, stín padne za nás. A jde jen o to, zda budeme to své světlo hledat, nebo zda svůj obličej ponoříme do stínu. Nikdy nevíme, co nás vlastně naplňuje, a dělá šťastné. Dokud nám to nezkříží cestu, a nedovíme se, že něco takového existuje…Emoce, které ztělesňuje Sat, nám ukazují věci, které se dotknou našeho srdce, a které nás nenechají chladnými. Které by se nám líbily, které by nás naplňovaly a dělaly šťastnými. Upozorňují na lidi, kteří mají to, co my ne, a kteří by nám mohli část z toho věnovat…. Poukazují na situace, které by se nám mohly líbit, a za které by mělo cenu bojovat. Jsou jakoby katalogem věcí, událostí, zážitků, životních směrů, které můžeme mít, kdybychom chtěli, a bojovali o ně. Jsou tím světlem, které vytvořilo stín. A záleží jen na nás, jakým směrem se otočíme.

Vše, co nám kdy scházelo, jsme někde už minuli. A bylo jen na našem rozhodnutí, zda to minout necháme.